04-Yetişkinler Eğitim Kursu

Mainz Şubemizde Yetişkinler Eğitim Kursları (YEK),

IGMG Eğitim Sistemi içerisinde yetişkinlere yönelik Temel Eğitim Kursu düzenlenlenmektedir.

Yetişkinler Eğitimi nedir?

Yaşam boyu öğrenme, Müslümanların vazgeçilmez bir önem taşımaktadır. Teşkilatlarımızda bu ilke doğrultusunda üç yaşından itibaren başlayan eğitim ve öğretim çalışmaları, her yaştaki insanımıza hizmet verecek şekilde planlanmaktadır. 

YEK kursları ile hedefimiz, Müslüman hanım ve beylere temel dini bilgilerin sistematik bir şekilde öğretilmesidir. Şimdiye kadar öğrenilenlerin pekiştirilmesi yahut ilk baştan bu bilgileri öğrenmek için başvuruda bulunan hanım ve erkek kardeşlerimize bu alanda eğitim fırsatı açmaktır.

Kur’an-ı Kerim okuma, İlmihal bilgileri, Siyer ve Akaid gibi derslerle bu uygulama yapılırken; belli aralıklarla yapılacak sosyal etkinliklerle de insanımızın bilhassa yaşadığımız yerlerde, toplumsal hayata katılımları hedeflenmektedir. Bu etkinliklerle ayrıca, şubelerimizin ve çalışmalarının topluma açılımı da amaçlanmaktadır.

Yetişkinler Eğitim Kursu (YEK) Hakkında:

Amaç: Müslümanlara temel dini bilgilerin sistemli bir şekilde öğretilmesi ve pekiştirilmesi.

Süre ve Ders Saatleri: Haftada en az bir gün, toplamda 2 yıl boyunca, her ders 4 saat olarak Barbaros Camii’nde düzenlenmektedir.

Ders İçeriği: Hadis, ahlak, peygamberler tarihi, Akaid, Kur’an-ı Kerim (tecvid, mahreç, ezber), fıkıh, siyer, Kur’an bilgisi gibi konular işlenmektedir.

Sınav ve Belgeler: Kursiyerlerin performansları ölçülür, başarı durumuna göre karne ve YEK belgesi verilir.

Sosyal Faaliyetler ve Seminerler: Seminerler ve sosyal etkinliklerle kursiyerlerin sosyal hayatları zenginleştirilir, farklı konularda bilgi edinmeleri sağlanır.

Başvuru ve Detaylı Bilgi: Katılım isteyenler, şubemizin web sitesinden veya YEK sorumlusuna başvurarak kayıt işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Hizmetlerimiz ve faaliyetlerimizden güncel bilgi almak için bültenimize kaydolun.